برای تماس کلیک کنید

به وب سایت سما تشخیص آریا خوش آمدید.

جستجوی پیشرفته
جستجوی عینی کلمه
جستجو در محتوا
جستجو در عنوان
دنبال محصول یا مطلبی میگردید؟ در این کادر جستجو کنید

کاربرد ایمونوفنوتایپ در فلوسایتومتری در نئوپلاسم های هماتولوژیک-بخش اول

  • خانه
  • دانش و آگاهی
  • کاربرد ایمونوفنوتایپ در فلوسایتومتری در نئوپلاسم های هماتولوژیک-بخش اول

ایمونوفنوتایپ در فلوسایتومتری یک ابزار ضروری برای تشخیص، طبقه بندی و نظارت بر نئوپلاسم(بدخیمی)های هماتولوژیک می باشد.

طی10 سال گذشته شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه فلوسایتومتری مانند دستگاه ها، توسعه آنتی بادی هایی با عملکرد عالی و طیف گسترده و همچنین فلوروکروم ها بوده ایم که توانایی ما را برای شناسایی سلول های طبیعی در جمعیت های مختلف از سلول های نامطلوب و سرطانی (حتی در جمعیت های بسیار کوچک) بالا می برد.

جمعیت های غیر نرمال فنوتایپی در بسیاری از نئوپلاسم های هماتولوژیک مانند lymphoma، chronic lymphoid leukemia، plasma cell neoplasms ، acute leukemia،paroxysmal nocturnal hemoglobinuria ، mast cell disease،myelodysplastic syndromes  و اختلالات myeloproliferative ثبت شده اند.

همچنین در دهه گذشته، اصلاحاتی در معیارهای مورد استفاده برای شناسایی بیماری های مختلف در رده بندی WHO (World Health Organization) لحاظ شده است. این رده بندی یک رویکرد چند پارامتری را برای تشخیص و تشریح مورفولوژیک، ایمونوفنوتایپیک و ویژگی های ژنوتایپی بیماری ها تعیین می کند.  چه زمانی باید ایمونوفنوتایپ در فلوسایتومتری اعمال گردد؟  کنفرانس بین المللی اخیر Bethesda در زمینه ی تجزیه و تحلیل ایمونوفنوتایپ فلوسایتومتری نئوپلاسم های هماتالیمفوئید؛ پیشنهاد های زیادی در مورد علائم بالینی برای تست های فلوسایتومتری مطرح کرده است. این مقاله چگونگی استفاده فلوسایتومتری در شرایط بالینی و چگونگی استفاده از اطلاعات بدست آمده در تست های دیگر را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

ایمونوفنوتایپ فلوسایتومتری برای درمان و پیگیری نئوپلاسم های (بدخیمی) هماتولوژیک:

ايمونوفنوتايپ فلوسایتومتری وجود و عدم وجود سلول های اختصاصی را در سوسپانسیون ارزیابی می کند (فنوتایپ).

در ارزیابی بدخیمی های هماتولوژیک، چندین مرحله در مورد کاربرد و تفسیر اطلاعات ایمونوفنوتایپی وجود دارد:

  • شناسایی سلول ها از رده های مختلف و تعیین اینکه آنها بالغ یا نابالغ اند مانند تشخیص سلول های بالغ لنفوئیدی B و میلووبلاست ها
  • تشخیص سلول های غیر طبیعی از طریق شناسایی بیان آنتی ژن، که به طور مشخصی از حالت طبیعی متفاوت است.
  • مستندات دقیق فنوتایپ جمعیت سلول های غیر طبیعی(یعنی وجود یا عدم وجود آنتی ژن) و مقایسه با سلول های معمولی همتای خود. مستندات افزایش یاکاهش شدت رنگ آمیزی با آنتی بادی های متنوع.
  • ارزیابی اینکه آیا اطلاعات موجود، اطلاعات یک بیماری خاصی است یا نه. و اگر نیست، تهیه و توسعه یک لیست از بیماری های ممکن همراه با پیشنهادات مطالعاتی که ممکن است بسیار با ارزش باشد مانند ایمنوهیستوشیمی، ساتوژنتیک رایج، فلورسنس در situ hybridization (FISH) و مطالعات تشخیص متابولیکی.
  • تهیه اطلاعات فنوتایپی که ممکن است یک پیش بینی با ارزش باشد و شامل اهدافی برای درمان بالقوه مستقیم نیز می باشد.

 

هنگامی که یک نمونه به آزمایشگاه تحویل داده می شود یک تصمیم گیری در مورد شناسایی لاین های سلولی و آنتی ژن های ارزیابی شده (که به نوع نمونه و دیگر اطلاعات قابل دسترس پایه گذاری شده) صورت می گیرد مانند شاخص های پزشکی برای تست های درج شده در لیست درخواستی پزشک معالج، تاریخچه بالینی ( تاریخچه و سوابق درمان بیمار )، یافته های مورفولوژیکی، تاریخچه تست های قبلی فلوسایتومتری، نتایج آزمایشات آزمایشگاه دیگر و بررسی احتمال نتایج هر تست غربالگری اولیه انجام شده در آزمایشگاه فلوسایتومتری.

 

Mature lymphoid neoplasms (نئوپلاسم های لنفاوی بالغ) :

نئوپلاسم های سلول های لنفاوی بالغ عبارتند از chronic leukemia lymphoid neoplasms و non-Hodgkin lymphomas. این گروه از  بیماری با ایمونوفنوتایپی شناخته شده است که مشابه سلول های لنفی نرمال و  بالغ (به عنوان مثال، ایمونوگلوبولین سطحی در cells B بالغ) و بدون وجود ویژگی های آنتی ژنیک نابالغی ( مانند بیان TdT، CD34، و یا رنگ آمیزی ضعیف برای CD45 ) می باشد. از طریق شناسایی آنتی ژن های مرتبط به لاین سلولی، نئوپلاسم ها ی سلول های لنفاوی بالغ را می توان به سلول های B، T و (natural killer (NK تقسیم کرد . Hodgkin lymphoma در این مقاله بحث نخواهد شد .

 

اگر چه یک مطالعه اخیر نشان داد که  استفاده از یک روش چند رنگی فلوسایتومتری در زمینه سلول های غیر طبیعی با یک فنوتایپ مشخص در بیشتر بیماران مبتلا به Hodgkin lymphoma  می تواند موثر باشد . این تکنیک هنوز در اکثر آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار نگرفته است .

Mature B-cell lymphoid neoplasms (نئوپلاسم های ( بد خیمی های ) سلول های لنفاوی B بالغ):

مطالعات ايمونوفنوتايپ فلوسایتومتری برای تشخیص نئوپلاسم لنفوئیدی سلول های B بالغ  از طریق شناسایی سلول هایی که از نظر فنوتیپی غیرطبیعی بوده و متعلق به رده سلول B می باشد و همچنین در  شناسایی  فنوتیپ های مشخص شده بیماری های  جداگانه ضروری است .

علاوه بر این، فلوسایتومتری می تواند در زمینه شناسایی بیان سلول های هدف آنتی بادی های مستقیم در زمینه درمان و ارائه برخی اطلاعات اضافی موثر در پیش بینی  مانند بیان CD38 و ZAP-7 در chronic lymphocytic leukemia و  small lymphocytic lymphoma (CLL/SLL) مورد استفاده قرار گیرد.پیگیری درمان، فلوسایتومتری در حال تبدیل شدن به یک روش ثابت برای ارزیابی حداقل بیماری باقی مانده است.

 

شما میتوانید از طریق لینک زیر به بخش محصولات فلوسایتومتری سماتشخیص مراجعه نمایید.

فلوسایتومتری

 

 

 

 

 

پیمایش به بالا