برای تماس کلیک کنید

به وب سایت سما تشخیص آریا خوش آمدید.

جستجوی پیشرفته
جستجوی عینی کلمه
جستجو در محتوا
جستجو در عنوان
دنبال محصول یا مطلبی میگردید؟ در این کادر جستجو کنید

استفاده از تکنیک CISH برای تشخیص در سرطان سینه

  ابن نوشته با استفاده از اطلاعات موجود دربروشور کیت HER2/CEN17 Dual CISH detection kit کمپانی MasterDiagnostica تهیه شده است و برای دریافت بروشور کامل کیت می توانید به قسمت محصولات و کیت های CISH مراجعه کنید .

معرفی گیرنده  HER2:

گیرنده­ی HER2 به نام EGFR2 neu، EGRBB3 یا CD340 شناخته می­شود؛ یک پروتو انکوژن است که روی باند 21 کروموزوم 17، گلیکوپروتئین ترانس ­ممبران (P185) را با فعالیت تیروزین کیناز کدگذاری می­کند. با تقابل و شباهت به دیگر اعضای خانواده­ ی EGFR، HER2 به تمایز سلول در طول رشد جنین کمک میکند. این فعل و انفعال بین مزانشیم-اپی­تلیوم-نورواکتودرم هم­چنین جابجایی، تمایز و اثر متقابل بسیاری از سلول ها را تحت تاثیر قرار میدهد. بیان بیش از اندازه­ ی HER2 در بیش از 20% آدنوکارسینوماها در مکانهای مختلف مانند ریه، رحم، دستگاه گوارش، دستگاه ادرار و سینه و پوست ظاهر میشود. همچنین تاثیرات مشابه در دیگر بدخیمی ­ها مانند کارسینومای تخمدان، معده و غددبزاقی مشاهده شده­ اند. در بیشتر کیت ها و تست های موجود در بازار، نوکلئوتیدهای نشانه­ گذاری شده با دیگوکسی ژنین مستقیم به توالی هدف ژن HER2 و پلی­نوکلئوتیدهای نشانه­ گذاری شده با DNP برای کروموزوم 17 را مورد هدف قرار می دهند. این واکنش میتواند با استفاده از آنتی ­بادی ­های اولیه و ثانویه حامل آنزیم پلیمر کونژوگه دیده شوند. به این ترتیب واکنش­های آنزیمی با لایه­های مطابق منجر به آرایش دائمی قوی سیگنال های سبز و قرمز میشود که میتواند با میکروسکوپ نوری و با استفاده از لنز 60 یا 40 دیده شود.

کاربردهای تشخیصی:

مطالعات با استفاده از آرایش DNA ، حضور گیرنده­ های هورمون و بیان بیش ازاندازه­ ی ژن HER2، کارسینومای سینه که به 5 زیرگروه تقسیم میشود را میسنجد: Luminal A(ER+, HER2 -), Luminal B(ER+, HER2+), HER2 positive (ER-, HER2+), normal breast type (ER+, PR+, HER2-), basal-like(ER-, HER2-, EGFR+ or keratin 5/6+)  به این دلایل تست HER2 به آزمایشی ضروری برای نشان دادن درمان مناسب سرطان سینه تبدیل شده ­است. اغلب آزمایشگاه ها در آمریکای شمالی و اروپا از تکنیک ایمونوهیستوشیمی برای تعیین وضعیت HER2 استفاده میکنند که در حالت­­های مشکوک باید توسط FISH تایید شوند. تکنیک IHC بیان پروتئین HER2 را روی سطح سلول مشخص میکند؛ اما درتکنیک FISH و CISH میزان تقویت ژن HER2 مشخص میشود. هر دو تکنیک محدودیت هایی دارند و با استفاده از هر دو تکنیک می توان تشخیص بهتر و دقیقتری داشت. ایمونوهیستوشیمی به آسانی در آزمایشگاه ها انجام میشود اما نتایج آن نهایی و قطعی نیستند و روش FISH روشی بسیار حساس و اختصاصی برای تعیین تقویت ژن HER2  است. اما این روش علاوه ­بر­این که گران تر از ایمونوهیستوشیمی است؛ نیاز به ابزار مخصوص و افراد متخصص دارد که چندان در آزمایشگاه ها در دسترس نیست و هزینه های بالایی را می طلبد. علاوه بر این تعیین مورفولوژی تومور در FISH بهینه نیست و افتراق کارسینوماهای مختلف دشوار است. همچنین تکنیک FISH از این نظر که سیگنال های فلوئورسنت به سرعت در دمای اتاق محو می­شوند نیز محدودیت دارد که نگهداری آن را برای ارجاع در آینده دشوار میکند. روش CISH یا ( هیبریداسیون در محل با کنژوگه کروموژن ) روش دیگری برای ارزیابی شاخص تقویت ژن HER2 است که از واکنش کروموژنیک پروکسیداز استفاده میکند که میتواند توسط میکروسکوپ نوری دیده شود. همانند FISH، تکنیک CISH نیز درجه­ تشدید ژن HER2 را معین میکند و برخلاف FISH سیگنال های مثبت می توانند توسط ابزاری روتین و قابل دسترس در هر آزمایشگاهی شناسایی شوند. بنابراین به طور همزمان هیستوپاتولوژی نمونه بررسی و در صورت نیاز تکنیک CISH هم در همان آزمایشگاه بدون نیاز یه ابزار و پرسنل دیگر  می تواند انجام شود و بعد از انجام آزمایش نیز سیگنال ها همچنان بعد از زمانی طولانی در دمای اتاق باقی می­ماند و از بین نمی رود. با توجه به این دلایل CISH پتانسیل بیشتری برای ادغام با روش­های روتین تشخیص آزمایشگاهی در مقایسه با FISH دارد. به طور کلی بیمارانی با تومورهای با تشخیص 3+ در ایمونوهیستوشیمی یا HER2 مثبت در FISH واجد شرایط درمان با هرسپتین هستند. در حالیکه تشدید ژن HER2 در بیمارانی با تومور 2+ در ایمونو هیستوشیمی باید توسط FISH یا CISH ارزیابی و تایید شود. همچنین بنابر دستورالعمل جامعه­ ی انکولوژی بالینی آمریکا  (ASCO) و کالج پاتولوژی آمریکا (CAP)، تکنیک  CISH میتواند کارسینومای گرید1 داکتال و هومرمون-مثبت لوبولار، کارسینومای توبولار، mucinous، cribriform، adenoid cydtic، که نتایج اولیه 3+ مثبت ایمونوهیستوشیمی نشان می دهند را تیز مشخص کند.   شما میتوانید از طریق لینک زیر کیت های CISH ما را مشاهده نمایید. https://samatashkhis.com/product-category/cish/  
   
Scroll to Top